Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat, erkeklerde mesane ve penis arasında yer alan bölgede ortalama bir ceviz büyüklüğünde bezdir ve prostat, rektumun hemen önündedir. Üretra (sidik borusu, idrar yolu, siyek de bilinen bu bölge mesaneyi vücut dışına bağlayan bir borudur ve her iki cinsiyette de bahsettiğimiz üretra’nın bir boşaltım görevi  ve işlevi vardır. Üretra erkekler de artı olarak meninin geçmesini sağlayarak üremeyle ilgili de bir görevi vardır), biriken idrarın vücuttan dışarı akmasına sağlayarak mesaneden penise kadar prostatın tam merkezinden geçmektedir. Prostat burada spermi besleyen ve koruyan sıvıyı salgılar.

Diğer deyişle erkeklerde spermin bazı bileşenlerini üretir prostat ve kayısı büyüklüğünde bir kas bezidir. Ağırlığı yaklaşık 30 gram dır. Prostat erkek üreme sisteminin düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri bir arada bulunabilir fakat birbirinden kaynaklanmayan iki ayrı hastalıktır.

Prostat bezindeki değişiklikler genellikle 45 ve üzeri yaşlar da başlamakta. Sonrasında 50’li yaşlarda prostat büyüme şeklinde kendisini göstermektedir. Prostat da ki bu büyüme erkek için hayatının sonuna kadar değişen hızlarda devam eder. Prostat büyümesi genellikle iyi huylu prostat büyümesi olarak gerçekleşir ve bu nedenle tıbbi deyimiyle bu büyüme benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır.

Prostat büyümelerinin bir kısmı da kötü huylu büyüme şeklindedir. Bu büyüme şekli genel olarak Prostat kanseri olarak adlandırılır. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri bir arada bulunabilir fakat birbirinden kaynaklanmayan iki ayrı hastalıktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir