Prostat için hangi tahlil yapılmalı?

Prostat için hangi tahlil yapılmalıdır, bunu cevabı kısa adı PSA olan bir tahlildir. Açılımı prostat spesifik antijen olan PSA menide mevcut ve bol miktarda bulunan, jel halinde olan meninin sıvılaşmasını sağlayıcı bir enzimdir. Bağlantılı olarak PSA, sperm hücrelerinin meni içinde yüzebilmesi kabiliyetini sağlamaktadır.

Prostat için hangi tahlil yapılmalı sorusunun cevabını PSA olarak yanıtladık. Akraba ve ailesinde herhangi bir prostat kanseri geçmişi bulunmayan erkeklerin PSA testini 50 yaşından sonra yaptırması uygun görülmüştür. Eğer bir erkeği ailesinde herhangi bir prostat kanseri geçmişi yoksa 50 yaştan önce PSA testi yaptırmasının hiç bir anlamı bulunmamaktadır. Birinci derece yakın akrabalarında prostat kanseri görülen kişilerin daha erken yaşlarda PSA testini yaptırması son derece önemlidir. Bir diğer değişle baba ve kardeş gibi birinci dereceden yakınında prostat kanseri olan bir kişi 45 yaşına bastığında ilk testini yaptırmalıdır. Eğer herhangi üç yakınında prostat kanseri geçmişiniz varsa 40’lı yaşlarınızda PSA testi yaptırmanız çok daha uygun olacaktır.

 

"<yoastmark

 

Sağlıklı bir erkeğin kanında PSA enzimi çok çok az miktarlarda bulunmaktadır.

PSA prostat spesifik antijen testi koldan alınan kan ile kolaylıkla yapılan bir testtir. PSA testi aç karna veya tok karna farketmeksizin günün herhangi bir saatinde yapılabilen bir testtir.