Prostat nedir ne işe yarar?

Prostat olarak isimlendirilen organ erkeklerde idrar torbasının hemen alt kısmında bulunur. Prostat, idrar torbasında mevcut biriken idrarın dışarı çıkmasını sağlayan idrar borusunu çeğeçevre sarar ve çevreler. Prostatın başlıca en önemli görevi meninin sıvı olan kısmını üretmesidir ve cinsel ilişki esnasında üretilen bu meni sıvısının dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Kısaca prostat ve prostatın görevi bu şekildedir.

 

Prostat büyümesi nedir?

Prostat büyümesi ortalama 50-60 yaş üstü erkeklerde sık görülür. Aslında bu yaşlarda prostat büyümesi normal anatomik bir olaydır ve bu prostat büyümesinin en sık nedeni benign prostat hiperplazisidir ve sıklıkla BPH olarak adlandırılır. Bu türden prostat büyümesine iyi huylu prostat büyümesi adı verilmektedir. Bu iyi huylu prostat büyümesi haricinde prostat büyümesinin diğer nedenleri arasında prostat kanseri ve prostat enfeksiyonu yani prostatit bulunur.

Prostat Bezi, Prostat nedir ne işe yarar?
Prostat Bezi, Prostat nedir ne işe yarar?

 

Kısaca Benign Prostat Hiperplazisi: Prostat hiperplazisi ne demek; Prostat bezi genç erkeklerde kestane büyüklüğünde küçük bir organdır ki erişkin bir yaşa ulaşan erkeklerde prostat bezinin ağırlığı ortalama 25-30 gram civarındadır. Erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat hiperplazisi de denen bu büyüme iyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılır.

Prostat bezi, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında bulunmaktadır ve idrarın idrar kesesinden dışarı atıldığı üretra denilen kanalı çevreler. Erişkin bir erkekte prostat bezinin ağırlığı 25-30 gram civarındadır

Prostat nedir ve ne işe yarar, prostat erkeklerde idrar torbasının altında bulunur. Prostat idrar borusunu çevreler. Prostat meninin sıvı kısmını üretir.

Prostat nedir ve nerede bulunur ve Prostat hastalığı ne demektir?

Prostat büyümesi nedir

Prostat nerede bulunur? Daha öncede açıkladığımız gibi prostat sadece erkeklerde pelviste bulunan bir bezdir. Prostat, idrar kesesindeki idrarı mesaneden penise taşıyan bir kanal olan üretrayı çevreler. Prostat bezinin üç en çok görülen hastalığı, iyi huylu prostat büyümesi (benign prostat hiperplazisi, BPH), prostat enfeksiyonları  yani prostatit ve prostat kanseridir. Mevcut idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan kanal olan idrar yolunu çepeçevre saran prostat 40’lı yaşlardan itibaren iyi huylu büyümeye başlar. 50-60 yaş civarında ise artık bulgular ortaya yavaş yavaş çıkmaya başlar.