Erkeklerde Prostatın Büyümesini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Prostat Büyümesi Faktörleri

Prostatın büyümesini tetikleyen faktörler net olarak bilinmemekle beraber genel hatları ile kişinin erkeklik homonu, genetik faktörler, çevresel etkenler ve yaşlanmaya bağlı ana etkenlerin prostat büyümesinde etkili olan faktörler olarak bilinmektedir.

Prostat büyümesine etken olamayacak faktörlere örnek olarak; 40 yaş veya öncesinde hadım edilmiş olan gerek inmemiş testis gibi doğuştan sorunlara gerekse de kaza ve tümör gibi sonradan karşılaşılan olumsuzluklara bağlı olarak prostatın erkeklerde büyüme göstermediği saptanmıştır. Aynı zamanda şunu da belirtmeliyiz ki, prostat kanseri tedavisi sırasında başlanan erkeklik hormonunu baskılama tedavisi alan erkeklerde prostat büyümesinin durdurulmasında başarılı olunduğu görülmüştür.

Prostat büyümesinde genetik faktörler önemli bir etkendir. Birinci derece yakın akrabalarında Benign prostat hiperplazisi (BPH) yani iyi huylu prostat büyümesi saptanan erkekler diğer grup erkeklere nazaran daha fazla Benign prostat hiperplazisi (BPH) riskine sahiptirler. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) ileriki yaşlarda, yaşlanma etkilerinin bir sonucu olarak prostat büyümesine neden olan bir faktör olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir