Sünnet Nedir?

Sünnet penisin uç kısmını saran, tıp dilinde prepisyum adı verilen sünnet derisinin belirli şekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alınması ve penis uç kısmın açığa çıkarılması işlemidir. BİLGE Hastanesi Üroloji bölümü uzmanları sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkında şu bilgileri verdi;

 

Sünnet cerrahi bir işlemdir.Ürolog ce Çocuk Cerrahları tarafından Ameliyathane şartlarında yapılmaktadır.

 

Sağlıklı Sünnet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı sünnet nasıl yapılır sorusuna cevap olarak diyebiliriz ki; sünnet ufak çaplı bir operasyondur aynı zamanda da oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Çünkü sağlıksız bir şekilde yapılan sünnet penise kalıcı bir hasar verilebilir. Sünnet sağlık açısından olduğu kadar dini ve kültürel olarak da yapılması gereklidir. Sünnet işlemi sonrasında iyileşme süresi de oldukça kısadır.

Sünnet işlemi için farklı anesteziler kullanılabilir. Kullanılacak anestezinin seçiminde sünnet olacak olan kişinin yaşı belirler. Yeni doğan dönemde olan bebeklere lokal anesteziyle yapılan sünnet operasyonu, ilkokul çağında bir çocuğa ailesinin isteği üzerine genel anesteziyle de yapılabilir. Yeni doğan sünnetinde anestezi işlemi krem yardımıyla sağlanabilir. Penisin üzerine sürülen krem 45 dakika veya bir saatlik bir süre için uyuşmayı sağlar. Sünnet operasyonu yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre zarfında yapılır. Sünnet işleminden sonra bir iki gün peniste ağrı hissedilebilir. Bu ağrının giderilmesi ve yaraların çabuk iyileşmesi için merhem veya krem kullanılır. Düzenli aralıklarla uygulanan krem ve merhem sonrasında iyileşme sağlanır.

 

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; özellikle 3-6 yaşlar arasında yapılması çocuktaki psikolojik travmalardan dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde; cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve yeni doğanda henüz kişilik teşekkül etmediği için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 3-6 yaşlar arasındaki çocukların; kimlik gelişimi döneminde ve uyumsuz olmaları nedeniyle psikolojik etki oluşturmamak için zorunlu olmadıkça sünnet edilmesi tavsiye edilmez.

 

Ülkemizde sünnet, ilgili kanunda belirtildiği gibi üroloji, çocuk cerrahisi ya da genel cerrahi uzmanları tarafından yapılabilmektedir.

 

Nasıl Ve Nerede Yapılmalı?

Toplum tarafından bir hayli önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin, hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olacaktır. Halen pek çok sağlık kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapılmaktadır. Ancak son yıllarda kullanılacak anestezi şeklinin de genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Genel anestezi hem çocuğu ruhsal bakımdan koruyacak hem de iyileşme süreci kısalacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır. Lokal anestezide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuk pipisine yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşamaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla hatırlanmaktadır.

 

Komplikasyon ve Sakıncalar

Sünnet sırasında derinin fazla ya da az bırakılması, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

 

Uyarılar

Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varlığında kesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Çünkü bu hastalarda idrar deliği olması gereken yerde değildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Yapılacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanılmaktadır. Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocuk hiç bir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemelidir. Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar (örn. hastanede yatmayı gerektiren) ve ameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir. Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

 

Yöntemler

Her ne kadar sünnet uygulaması konusunda birkaç değişik yöntem mevcut ise de, günümüzde uzmanların en sık uyguladığı, güvenilir, yan etkileri en az olan yöntem cerrahi yöntem olup, klasik olarak sünnet derisinin cerrahi yoldan kesilerek uçların birbirine dikilmesi şeklinde yapılır.