Ağrısız Prostat Biyopsisi

Erkeklerde en sık görülen kanserler arasında prostat kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Prostat kanseri kesin tanısı için prostat biyopsisi yapılması gerekmektedir. Prostat Biyopsisi, prostat kanseri tanısında kullanılan altın standart yöntemdir Prostat biyopsisi üroloğunuz tarafından prostat muayenenizde şüpheli bir durum görüldüğünde veya kanınızda yüksek Prostat Spesifik Antijen (PSA) değeri saptandığı durumlarda prostat bezinizde kanser olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Prostat biyopsisi sonucunda eğer prostat kanser hastalığı varsa kanserin karakteristik özellikleri yani prostat kanserinin yerleşimi, boyutu, derecesi değerlendirilerek toplanan bu bilgiler doğrultusunda uygun görülen tedavi süreci belirlenir. Prostat biyopsisi işlemi, ağrılı olabilen lokal anestezi yerine  ağrısız olan sedasyon anestezisi ile gerçekleştirilmektedir ve işlem ortalama 20 dakika sürmektedir. İşlem öncesinde hastanın bağırsak temizliği yapılmaktadır. Oluşabilecek enfeksiyon riskini önlemek için işlem öncesi ve sonrası antibiyotik kullanılmaktadır. Prostat biyopsi işlemi makattan girilerek yapılan prostat ultrasonu eşliğinde yapılır. Prostat biyopsisi sonrasında hasta günlük yaşama hemen dönebilmektedir. Bilge Hastanesinde prostat biyopsisi uzman doktorlarımız eşliğinde temiz ve steril ameliyathane ortamında sedasyon anestezisi ile uygulanmaktadır. Biyopsi işlemi sırasında uygulanan sedasyon anestezisi ile işlem sırasında ve sonrasında hastada ağrı olmamaktadır.

 

Ağrısız sedasyon anestezisi ile yapılan işlem ortalama 20 dakika sürmektedir. ağrısız prostat biyopsisi sonrasında hasta günlük yaşama hemen dönebilmektedir

 

Prostat Biyopsisi Öncesi Hazırlık

Prostat Biyopsisi öncesi hastanın doktor kontrolünde olarak Asprin ve benzeri kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanmaması, eğer kullanıyor ise ilacını 1 hafta süre ile alımının doktor kontrolünde olarak kesilmesi prostat biyopsisi öncesi yapılan tek hazırlıktır. Lokal anestezi altında yapılacak biyopsi işleminde açlık gerekmemekle birlikte sedasyon anestezisi uygulanacak hastaların işlem öncesi 6 saat aç olması gerekmektedir. Asprin ve benzeri ilaçlar haricinde devamlı olarak kullandığı ilaçlar varsa bunları kullanmaya devam edebilir.  

 

Prostat Biyopsisi Sonrası Süreç Nasıl Devam Eder?

Biyopsi sonrasında doktorun hastaya yazıp reçete ettiği antibiyotik ilaç ile tedaviye devam edilir. Tedavi sürecinde çok nadir de olsa hastanın ateşi yükselebilir. Bu durumda hasta mutlaka doktoru ile irtibat kurmalıdır. Bu aşamada doktor kontrolü altında tedavinin daha kuvvetli antibiyotikler ile hastane ortamında yapılması gerekebilir. Biyopsi sonrasında bir hafta süreyle idrarda ve büyük tuvalette ve menide de ortalama 3 ay süre ile kan görülebilir. Korkulmasına gerek yoktur, oluşabilecek bu kanamalar kendiliğinden geçecektir ve bunun için ek bir tedavi gerekmemektedir.

 

Prostat Biyopsisi Sonrası Hasta Ne Yapmalı?

Prostat biyopsisi sonrasında hasta bol miktarda, yaklaşık 8-10 bardak kadar sıvı tüketmelidir. Ayrıca hasta kabız olmaması için lifli besinler tüketmelidir. Prostat biyopsisi sonrasında doktorun reçete etmiş olduğu antibiyotik tedavisine antibiyotik bitene kadar devam edilmelidir.

 


Füzyon Prostat Biyopsi

Bu sırada hastanın uyutulması sağlanır ve sonrasında hastanın makat bölgesine ultrason probu yerleştirilerilir ve prostat görüntülenir. Ultrason cihazına yüklenen Multiparametrik Prostat MR görüntüleri bir araya getirilerek görüntüler üst üste eşleştirilir.  Normalde yalnızca standart ultrason ile sağlıklı bir şekilde seçilemeyen MR ile işaretlenmiş prostat kanseri açısından yüksek riskli alanlar bu yöntemle görünür hale gelir. Füzyon biyopsi uygulaması özellikle prostat kanseri açısından riskli alanlarda tümörün hedeflenmesi sayesinde gerekli doku örneklerinin alınmasını sağlamaktadır. Füzyon biyopsi uygulaması yöntemi sayesinde, başta agresif seyirli olarak hızlı ilerleyen kanser grupları olmak üzere tüm prostat kanserleri daha yüksek oranda doğru tanı ile hatasız belirlenebilmektedir. Füzyon prostat biyopsi ;

  • İkinci kez prostat biyopsisi yapılması gereken hastalara Multiparametrik Prostat MR’ ı sonucuna göre füzyon prostat biyopsisi yapılmalıdır.
  • Klasik prostat biyopsisi yapılan hastaya prostat biyopsi öncesinde her zaman MR çekilmesi gerekmemektedir. Füzyon prostat biyopsisi yapılan hastaya ise prostat biyopsi öncesi Multiparametrik Prostat MR çekilir.
  • Biyopsi işlemi sedasyon anestezisi altında yapıldığından dolayı Füzyon biyopsi de hasta kesinlikle ağrı hissetmemektedir.
  • Klasik biyopsi yapılan hastalarda agresif olarak hızlı bir şekilde yayılan prostat kanserleri gözden kaçabilir fakat Füzyon biyopsi yapılan hastalarda tespit edilme oranları daha yüksektir.
  • Füzyon biyopsi işleminde uygun hastalarda biyopsi işlemi transrektal yol yerine transperineal ( testisler ile makat arasında ki bölgeden ) yoldan yapılabildiğinden enfeksiyon riski minimalize edilmektedir.